Trešdiena,
24.jūlijs 2019
Vārda dienas: Krista, Kristiāna, Kristiāns, Kristīne, Ольга, Ефимия Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Kultūra

Pagātnes fakti šodienai - Ušpeļi

24.10.2017
Uz ceļa rādītāja uzraksts „Dūbes“. Cita pēc citas operatora un mūsu acīm paveras lauku mājas ar podnieku cepļu kūpošiem siluetiem. (..) Operatora skatījuma īpašā fokusējumā – māju puduris skaistā mežu ielokā. No tām tuvojas Antons un Jūlija Ušpeļi. Nelielā atstatumā no viņiem – dēli: Antons jaunākais, Pēteris un Viktors. Pēc neliela brīža – Pētera dēls Andris, Antona dēls Aivars. Diktora balss: „Ušpeļu dzimta, kas podnieku tradīcijas turpina jau piektajā paaudzē. – Tā Ušpeļu dzimtas pieteikumu dokumentālas filmas formātā realizētu mākslas zinātnieks un kultūrvēsturnieks profesors Pēteris Zeile.
Savukārt mākslas zinātnieks un Latgales podniecības patrons Jānis Pujāts šīs vietas fenomenu raksturojis šādi:Dūbu sādža ir sens mežstrādnieku centrs. Sādžas nomalē no senseniem laikiem ir bijušas deguta dobes. Vecākie ļaudis vēl tagad zina tās vietas un deguta cepļu pamatus. Domājams, deguta dobes – „dūbes“, kā paši vietējie ļaudis izrunā šo vārdu, ir arī devušas sādžai nosaukumu „Dūbes“.


Latgales vidienes podniecības reģionā keramikai ir vēsturiski dziļš sakņojums. Šajā apvidū ir daudzi pilskalni un apmetnes – Krupeniški, Piliški, Kristopāni, kur arheoloģiskie izrakumi apliecina augstu keramikas kultūru jau pirms vācu iebrukuma latgaļu apdzīvotās zemēs. (..) Pats Feimaņu ezers, kura tuvākajā apkaimē pēdējā gadsimtā dzīvojuši vairāk nekā 200 keramiķi, ir dziļas keramiskās kultūras liecinieks.


Tieši oktobra mēnesī mūžībā aizgājuši divi Ušpeļu dinastijas vīri: 1993. gada 19. oktobrī miris Antons Ušpelis seniors, 2003. gada 28. oktobrī mūžībā aizgāja Pēteris Ušpelis, bet 2015. gada 26. augustā – viņa brālis Antons Ušpelis juniors.


Par „Dūbu“ fenomenu Pētera dēls Andris: Dūbēs jī navarēja nabyut sovaižuoki. Puorsvorā vysi, kas dzeivuoja Dūbēs, ir bejuši pūdnīki. Nu suoku jī gon beja daguta dadzynuotuoji i kaļvi. A kuramā šaļtī zemnīks (zemledelet) par pūdnīku palyka, nav eisti nuskaidrojams. Ka pasavērt 1895.–1897. g. tautys skaiteišonys īrokstus, tī raksteja, ka pūdnīks (gončar) ir papyldu nūdarbe.


Dūbēs vysi dzeivuoja cīš draudzeigi. Cepli bejuši miļzeigi. Kod kaidam vajadziejs kū izdadzynuot, kai vacuos filmuos ruoda, guojuši kai zūsu guojīnī da cepļa. Vysa vyrpuošona ustobā, a ceplis nazkur par kaidu gobolu. Vysi jāmuši pūdus i nasuši. Guojuši paleigā vīns ūtram. Glazēja kotrys pats, a cepļa likšona i kurynuošona beja kūpeja. Taids kai pasuokums jau tūlaik. Lobums, ka kurynuoja na vaira kai treis cepli godā. Mes sovā īlīkam ap 100–120 pūdu, tī saleida da 1000. Dorbi lykuos mozuoks cyts uz cyta viersā tai pīpiļdeja vysu cepli. Nabeja regžu. Kurynuošonys reižu beja moz, a kurynuoja ilgi – 24 stuņdis.
 
P. Zeile. Meistars no Ušpeļu dzimtas, 2007, 18. lpp.
J. Pujāts. Latgales keramika, 2002, 94., 59.–60. lpp.
A12, 2016, nr. 2 (23), 30. lpp.
Foto: Māris Justs
Sandra Ūdre, žurnāls „A12“
Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
"Zaļā tirgus" pārvešana un uzstādīšana Ziemeļu rajonā rēzekniešiem izmaksāja nepilnus 44 tūkstošus eiro.
Apspriest
Aptauja
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Bezmaksas braukšana: tas nav tik vienkārši
Visīstākais stulbums!!! Gribētos redzēt šo "gudro" personu, kura izdomāja šo sistēmu!
Bet mūsu mēra kungs pat reportierim neko nespēj atbildēt par šo visu, nemaz nerunājot, ka tāds cilvēks ir pilsētas saimnieks! KAUNS par mūsu pilsētu!!!! Sīkāk...
Rēzeknes slimnīcā atkārtoti atsaka palīdzību akūtai pacientei
Mēs arī ar to sastapamies.Viņš visus sūta ārstēties pie ģimenes ārsta.Lai gan smagā HOPS formā vajadzētu hospitalizēt lai naņemt slimības обострение vajadzētu stacionārā. Sīkāk...
Bezmaksas braukšana: tas nav tik vienkārši
Šāds autobusu kustības saraksts ir labs. Autobusi beidzot kursē biežāk. Nav problēma "pārsēšanās", bet cilvēku ieradums. Tad, kad ar savu negāciju izpaušanu un bļaustīšanos panāksim atgriešanos pie vecā saraksta, brauksim pilnīgi visi par maksu.Uz to mēs ejam ātriem soļiem. Pirms visu jauno noniecinām, padomājam par sekām, kas mūs sagaida. Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top