Svētdiena,
12.jūlijs 2020
Vārda dienas: Indriķis, Ints, Namejs, Петр, Павел Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Kultūra

Pagātnes fakti šodienai - Rudoviči

09.10.2017
Saka, ka Latgali raksturo stipras un kuplas dzimtas. Kas tas par spēku, ja vēl vienas ģimenes cilvēki saliek spēkus kopā!

20. gs. 20.–30. gados pedagoģiskajā un sabiedriskajā darbā iesaistās visas Rudoviču ģimenes (no Mērdzenes pagasta)atvases – trīs brāļi un divas māsas (Veronika Silkāne un Antonina Rudzeite). Vecāko brāli rēzeknieti Staņislavu (1892–1941) noslepkavojusi padomju vara.


Jezups, Dzērvu četrklasīgās un Zvirgzdenes sešklasīgās pamatskolas skolotājs un vēlāk arī pārzinis, kopā ar citiem inteliģences pārstāvjiem dodas uz Rietumiem, tur arī paliek – mirst 1993. gada 9. oktobrī Kanādā.


Par izceļošanu no bēgļu nometnes uz Kanādu uzrakstījis atmiņas:


Aizbraucieji asam tikai veirīši, vysi spākstaciju ceļšonas dorbūs Ontario provincē Kanadā. Zalcburgā sasateikam ar aizbraucējim nu cytom Zalcburgas apkōrtnes nūmetnem. Dažus pazeistam, seviški sportistus, jo jī bīži pīsadaleja sporta spēlēs Glazenbahā. Asam dažaidu tauteibu, bet nikaidas reivēšonōs nv. Vysi asam vīnaida liktiņa skorti. Guļam mums saklōtōs gultōs. Jyutamēs gondreiž kai vīsneicā. Tai ir pyrmū reizi bēgļu gaitōs. (..)


Vokors. Kavejamēs stacijā. Pērkam ōbuļus un apeļsinus. Vīnā cenā: 5 centi gobolā. Dīnu pyrms izbraukšonas par turku cigaretem ōbuļus sapērkom ari Dīpholcā, Vōcijā. Tim beja pogroba smoka un pīgarša, un gondreiž kotrs ōbuļs īsōcis pyut. Kanadas ōbuli svaigi un garšeigi, vysi vīnaida leluma un bez nīceigōkō būjōjuma. (..)


Grants ceļš. Vītom izskolōts, naleidzons. Brauc uzmaneigi, bet drūši. Uz lelceļa atsapyuš meža peiļu pōrs. Agrā reitā pībraucam gondreiž klōt. Cytā vītā redzim zyrgu. Gara spolva. Ceļmolā ād vacū kyulu. Nav paneicis. Asūt meža strōdnīku zyrgs. Škeidūnī mežā moz dorba. Palaiž pasaganeit. Izjamūt divas myusu mašynas, uz ceļa naredzim nikaidas satiksmes.


Kontrastam uzšķiriet kādas uz Sibīriju izsūtīto atmiņas.

http://latgalesdati.du.lv/persona/685
J. Rudovičs. Kanadā, 2003, 6., 9., 13. lpp.
 
Publicitātes foto
Sandra Ūdre,
žurnāls „A12“
Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Koncertzāles “GORS” skatuves remontam tiks tērēti 34 192 eiro.
Apspriest 5
Aptauja
Vai Jūs atļaujaties peldēt, atrodoties alkohola reibumā?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Vairākām Rēzeknes ielām tiks veikta virsmu apstrāde
Sabojāts ielu segums!!! Ceļš pēc apstrādes kā lauku apvidū, jāuzmanās no lidojošām šķembām, lai netrāpītu stiklā! Kuram domes "speciālistam" ienāca prātā šī absurdā ideja? Vai ceļu uz domes priekšsēdētāja mājām arī pārklās ar šķembām, lai ilgāk "kalpotu", jo priekšnieks pārvietojas ar skūteri?Iedalīta lieka nauda, kuru vajag atmazgāt? Sīkāk...
Rēzeknē Covid-19 konstatē vācietim, kurš atbraucis darba darīšanās
Kad klapēs robežas ciet? Ja, tās kā pašlaik ir vaļā, tad ne mazums inficēto ielaidīs! Sīkāk...
Sabiedriskās kārtības noteikumi Rēzeknē: Dome ievieš jaunus grozījumus
Ha haa...Šim indivīdam prioritāte - "pakaļu" apspriešana!!!))) Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top