Pirmdiena,
13.jūlijs 2020
Vārda dienas: Margarita, Margrieta, Андрей, Петр, Хома, Сафрон Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Kultūra

Pagātnes fakti šodienai - Ādolfs Erss

28.08.2017
Izrādās, savas iesaukas ir pat augstās mākslas cilvēku aprindās: Bieži Ersu draudzīgi sauca par „Zēravu“, bet Ersa kundzi, mazo, ar spēcīgu balsi apveltīto Latgales lakstīgalu Helēnu Kozlovsku par „Kolibri“. Zēravi (serafimi) ir sešspārnaini Dieva eņģeļi, Viņa slavas heroldi un vēstneši, atšķirībā no ķerubiem, kas bruņoti liesmainiem zobeniem. 


Kā zeravs rakstnieks Ādofu Ersu (1885–1945)slavinājis Latgali un tās noslēpumaino dvēseli savos darbos.Rakstnieks dzimis kā Ādolfs Rūniks 1885. g. 12. jūnijā (pēc vecā stila 31. maijā) Cēsu apriņķa Ežu pagastā.Kā Dzērbenes skolotājs iesaistījies 1905. g. notikumos – tiek ievēlēts par rīcības komitejas sekretāru. No melnās sotņas izdodas izbēgt, bet jāslapstās ar Bērziņa pasi un uzvārdu. Darbus publicē ar pseidonīmu Erss,kopš 1914. g. tas kļūst par viņa oficiālo uzvārdu.


Trimdinieka gaitās nonāk Latgalē, kur iesaistās vietējo kultūras aktivitātēs, kā Nikodema Rancāna atbalstītajā Rēzeknes Latviešu saviesīgās biedrības pasākumos, te iepazīstas ar nākamo dzīvesbiedri Helēnu. Kopā ar viņu vāks latgaliešu tautasdziesmas, viņš pats ir arī mūziķis, spalvas daiļradē īpaši nozīmīga kļūs Latgale ar saviem īpašajiem tēliem un noskaņām.


Vēsturiskajā romānā „Muižnieki“ runā par Latgales muižniecības norietu: Tad še ieradās citi ļaudis. Tiem vairs nebija vecā plašā vēriena. Viņu darbi un sarunas bija sīki: aiz garlaicības sarīkotas medības, retas viesības, kas neilga vairāk par vienu vakaru, un sīka dzeramnauda. Jā, dzīve iet pretim sīkmanībai un taisās izdzist. Jūs, no Parīzes vestie krēsli, varat mierīgi gulēt, ietinušies savos līķautos, jūsu vairs te nevajadzēs. Kad izlaists ritenis sāk stāties, tas nevar ieskrieties, viņam jākrīt. Te ir ievestas smalkas manieres, aristokrātisks tonis, bet te vairs nedzird tautas valodu, ko runāja vecais lielkungs.


Vai šī iemesla dēļ noriets neskar jebko, kas zaudē vērienu?

Sandra Ūdre, žurnāls „A12“
Foto:Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzejs; PVLMM 6152: Ā. Erss ap 1920. gadu

Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Koncertzāles “GORS” skatuves remontam tiks tērēti 34 192 eiro.
Apspriest 5
Aptauja
Vai Jūs atļaujaties peldēt, atrodoties alkohola reibumā?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Vairākām Rēzeknes ielām tiks veikta virsmu apstrāde
Sabojāts ielu segums!!! Ceļš pēc apstrādes kā lauku apvidū, jāuzmanās no lidojošām šķembām, lai netrāpītu stiklā! Kuram domes "speciālistam" ienāca prātā šī absurdā ideja? Vai ceļu uz domes priekšsēdētāja mājām arī pārklās ar šķembām, lai ilgāk "kalpotu", jo priekšnieks pārvietojas ar skūteri?Iedalīta lieka nauda, kuru vajag atmazgāt? Sīkāk...
Rēzeknē Covid-19 konstatē vācietim, kurš atbraucis darba darīšanās
Kad klapēs robežas ciet? Ja, tās kā pašlaik ir vaļā, tad ne mazums inficēto ielaidīs! Sīkāk...
Sabiedriskās kārtības noteikumi Rēzeknē: Dome ievieš jaunus grozījumus
Ha haa...Šim indivīdam prioritāte - "pakaļu" apspriešana!!!))) Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top