Sestdiena,
21.Septembris 2019
Vārda dienas: Mariss, Matīss, Modris, Лукьян Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Kultūra

Pagātnes fakti šodienai - Ādolfs Erss

28.08.2017
Izrādās, savas iesaukas ir pat augstās mākslas cilvēku aprindās: Bieži Ersu draudzīgi sauca par „Zēravu“, bet Ersa kundzi, mazo, ar spēcīgu balsi apveltīto Latgales lakstīgalu Helēnu Kozlovsku par „Kolibri“. Zēravi (serafimi) ir sešspārnaini Dieva eņģeļi, Viņa slavas heroldi un vēstneši, atšķirībā no ķerubiem, kas bruņoti liesmainiem zobeniem. 


Kā zeravs rakstnieks Ādofu Ersu (1885–1945)slavinājis Latgali un tās noslēpumaino dvēseli savos darbos.Rakstnieks dzimis kā Ādolfs Rūniks 1885. g. 12. jūnijā (pēc vecā stila 31. maijā) Cēsu apriņķa Ežu pagastā.Kā Dzērbenes skolotājs iesaistījies 1905. g. notikumos – tiek ievēlēts par rīcības komitejas sekretāru. No melnās sotņas izdodas izbēgt, bet jāslapstās ar Bērziņa pasi un uzvārdu. Darbus publicē ar pseidonīmu Erss,kopš 1914. g. tas kļūst par viņa oficiālo uzvārdu.


Trimdinieka gaitās nonāk Latgalē, kur iesaistās vietējo kultūras aktivitātēs, kā Nikodema Rancāna atbalstītajā Rēzeknes Latviešu saviesīgās biedrības pasākumos, te iepazīstas ar nākamo dzīvesbiedri Helēnu. Kopā ar viņu vāks latgaliešu tautasdziesmas, viņš pats ir arī mūziķis, spalvas daiļradē īpaši nozīmīga kļūs Latgale ar saviem īpašajiem tēliem un noskaņām.


Vēsturiskajā romānā „Muižnieki“ runā par Latgales muižniecības norietu: Tad še ieradās citi ļaudis. Tiem vairs nebija vecā plašā vēriena. Viņu darbi un sarunas bija sīki: aiz garlaicības sarīkotas medības, retas viesības, kas neilga vairāk par vienu vakaru, un sīka dzeramnauda. Jā, dzīve iet pretim sīkmanībai un taisās izdzist. Jūs, no Parīzes vestie krēsli, varat mierīgi gulēt, ietinušies savos līķautos, jūsu vairs te nevajadzēs. Kad izlaists ritenis sāk stāties, tas nevar ieskrieties, viņam jākrīt. Te ir ievestas smalkas manieres, aristokrātisks tonis, bet te vairs nedzird tautas valodu, ko runāja vecais lielkungs.


Vai šī iemesla dēļ noriets neskar jebko, kas zaudē vērienu?

Sandra Ūdre, žurnāls „A12“
Foto:Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzejs; PVLMM 6152: Ā. Erss ap 1920. gadu

Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Katram pirmklasniekam, Rēzeknes pilsētas dome izsniegs dāvanu karti 20 eiro vērtībā, skolas preču iegādei.
Apspriest
Aptauja
Kur Jūs šogad pavadījāt vasaras atvaļinājumu?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Ēterā savu skanējumu sāk raidījums “Ar atgriešanos”
S vazvraščeņijam, Teņis! Sīkāk...
Latgola šudiņ - vaicuojumi, kas juorysyna
Kamdeļ školos, a na skūlos????munuprot to lobok skan...tai ko vinis Latgaļišu volūdis nimoz nav....kotra puse runoj sovodok. Sīkāk...
Latgola šudiņ - vaicuojumi, kas juorysyna
Lai tā arī būtu,bet man tomer tas angliskojums vai vāciskojums labak patik ....nekā tavs krieviskojums..... Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top