Sestdiena,
11.jūlijs 2020
Vārda dienas: Leonora, Svens, Иван, Сергей, Павел, Герман Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Kultūra

Pagātnes fakti šodienai - P.Apšinieks

29.06.2017
Latgales kultūras un valodas pētnieks trimdā Leonards Latkovskis par vienu ievērojamākajiem Latgales Pēteriem teicis: Kas gon Latgolā napazyna bazneickungu Pīteri Apšinīku? Jys beja sovaida, īpatnēja persona, jys nabeja parostō tipa cylvāks. Dažaidu slōņu vydā jys beja pōrrunu objekts.

Par ordinētu personu parasti tā nemēdz teikt. 


Pēteris Apšinieks (1887–1942) dzimis Gaigalavas pagastā 29. jūnijā (pēc jaunā stila 11. jūlijā), pēc cita avota – 22. jūnijā. Varbūt jo tāpēc pareizāk būtu viņa130. jubileju atcerēties tieši Pēterdienā. Izglītību iegūst Rēzeknē, tad Pēterpils 5. Valsts ģimnāzijā, garīgajā seminārā (1910–1915).


Jau skolas gados sāk rakstīt, kopš 1912. g. uzskatāms par pastāvīgu latgaliešu preses līdzstādnieku,ir 1917. g. Aprīļa kongresa dalībnieks. Jauno priesteri aizrauj arī sabiedriskais darbs – savās draudzēs dibina arī laicīgas biedrības, ceļ un atjauno ne tikai baznīcas, bet arī tautas namus. Par saviem līdzekļiem izdod katolisku mēnešrakstu „Kristus Karogs“, raksta arī vienkāršiem cilvēkiem saprotamas pamācošas ludziņas un jautras komēdijas, kur nebaidās izsmiet latgaliešu netikumus un pieminēt dažādas 20.–30. g. aktualitātes, piemēram, homoseksuālas attiecības starp vīriešiem lugā „Melkuli“.


Pēdējā draudze ir Baltinavā, te viņu atceras gan kā inteliģentu kultūras cilvēku, gan dusmīgu draudzes locekļu iekaustītāju (sitis pa galvu pat večiņām), gan lepnu spēkavīru (miesās bijis iespaidīgs). Viņam paticis ienākt ebreju bodītēs laikā, kad apgrozījies vairāk zemnieku, un saliekt krāsns kruķi vai kādu citu dzelzi, pārlauzt pakavu ar vārdiem: „Nu kū tu zemnīceņus muonej!“ Neviens cits neko tādu nevarējis. P. Apšinīka un vēl viena Pētera – bīkapa Stroda – literārais portretējums dots A. Rupaiņa nepabeigtajā romānā „Gaisa roti“ (Dzeive, 1961, nr. 46).


Ļaužu atmiņā viņš palicis arī ar teicienu „pūrā ar vysu dzīšmu gruomotu“. P. Apšinīkam nepaticis, ka draudzēs cilvēki neprot baznīcas dziesmām pareizi turēt meldiņus.


Domājis, ka jāizdod grāmata ar notīm un viss pareizi aizies. Bet cilvēki nepratuši notis, izdalītās grāmatas nav līdzējušas. Tā nu mūsu Pēteris palicis pūrā ar vysu dzīšmu gruomotu.
 
Latgolas Bolss, 1957, nr. 488.
Sauleite, 1937, nr. 6.
J. Svilāns, A. Budže. Latvijas Romas katoļu priesteri, I. 2008.
O. Slišāns. Čipierkstneits jeb apcirsto sakņu pieaudzēšana. 2010.

Projektu,,Latgales ceļš žurnālā A12’’ atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogramma ,,Atbalsts medijiem sabiedriski nozīmīga satura veidošanai un nacionālās kultūrtelpas stiprināšanai latviešu valodā Latgales plānošanas reģionā’’
Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Koncertzāles “GORS” skatuves remontam tiks tērēti 34 192 eiro.
Apspriest 5
Aptauja
Vai Jūs atļaujaties peldēt, atrodoties alkohola reibumā?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Rēzeknē Covid-19 konstatē vācietim, kurš atbraucis darba darīšanās
Kad klapēs robežas ciet? Ja, tās kā pašlaik ir vaļā, tad ne mazums inficēto ielaidīs! Sīkāk...
Sabiedriskās kārtības noteikumi Rēzeknē: Dome ievieš jaunus grozījumus
Ha haa...Šim indivīdam prioritāte - "pakaļu" apspriešana!!!))) Sīkāk...
Vairākām Rēzeknes ielām tiks veikta virsmu apstrāde
Prātiņ, nāc mājās! Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top