Piektdiena,
10.jūlijs 2020
Vārda dienas: Lija, Olīvija, Самсон, Юрий, Мартин Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Kultūra

Lūznavā skatāma lietuviešu mākslinieku pāra izstāde

21.03.2017
No 17. marta līdz 1. maijam Lūznavas muižā skatāma divu ievērojamu lietuviešu mākslinieku – Mikalojus Povila Viluša (Mikalojus Povilas Vilutis) un Nijoles Vilutienes (Nijole Vilutiene) grafikas darbu izstāde “Viens mākslinieku pāris – divi laikmeti”.
M. P. Vilutis dzimis 1944. gadā Viļņā skulptores Emīlijas Ļobītes-Vilutienes un gleznotāja Jona Viluša ģimenē. Viļņas Mākslas akadēmijā studējis arhitektūru un grafiku, bijis Viļņas Mākslas akadēmijas Grafikas katedras pasniedzējs, profesors. 2004. gadā apbalvots ar Lietuvas nacionālās kultūras un mākslas prēmiju.

N. Vilutiene dzimusi 1949. gadā Ukmerģē, beigusi M. K. Čurļoņa mākslas skolu, pēc tam Viļņas mākslas institūta grafikas specialitāti. Ir Lietuvas Mākslinieku savienības locekle. N. Vilutiene ir līnijas meistare un liriķe. No līnijas un tās variācijām māksliniece veido pati savu pasauli.


Mākslinieki regulāri veido personālizstādes un piedalās grupu izstādēs kā Lietuvā, tā ārvalstīs (ASV, Japānā, Argentīnā, Krievijā, Austrālijā, Vācijā u.c.). M. P. Vilušs ir profesors, daudzkārtējs balvu ieguvējs un prēmiju laureāts, bijis mācību spēks Viļņas Mākslas akadēmijā. Abu mākslinieku darbi atrodami gan muzeju, gan privātajās kolekcijās visā pasaulē.

Lietuviešu mākslas kritiķis Vids Poškus (Vidas Poškus) par māksliniekiem saka: “Par tandēmu šis pāris nav nosaukts nejauši. Tā jau ir noticis, ka abu mākslinieku māksla ir tuva un radniecīga. Abi laulātie ir beiguši grafikas studijas, daudzi viņu darbi pārstāv tradicionālās grafikas tehnikas (viens – vairāk serigrāfiju, otrs – sauso adatu). Abi daudz zīmē un pat glezno, izmanto kolāžu, digitālo grafiku un citus papildus veidus.


Par grafisko M. P. Viluša un N. Vilutienes kopību liecina arī cītīga melnās līnijas, kā svarīgākā izteiksmes līdzekļa, propagandēšana. Līdzīgas tēmas –  personiskie cilvēka (vienā pusē vīrieša, otrā – sievietes) pārdzīvojumi. Mikaloju interesē vīrieša, kas ar savu ķermeni un iekšieni sajūt novecošanās procesus, problemātika. Nijole iedziļinās emocijās, sievišķību un dabas noslēpumus pētošās sievietes pasaulē.

Daudzos aspektos līdzīga, tomēr ar dažām būtiskām iezīmēm Vilušu māksla atšķiras. Šīs atšķirības varētu formulēt ar renesanses un baroka kategorijām.

Var apgalvot, ka Vilutis pārstāv renesansi, bet Vilutiene – baroku. Viluša daiļrade ir lineāra, plakana, slēgtas formas, daudzpusīga, lietiski skaidra. Vilutienes glezniecība – dziļa, atklātas formas, vienota no kompozīcijas skatu punkta, relatīvi runā par lietisko attēlojumu.”
Rezekneszinas.lv 


Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Koncertzāles “GORS” skatuves remontam tiks tērēti 34 192 eiro.
Apspriest 5
Aptauja
Vai Jūs atļaujaties peldēt, atrodoties alkohola reibumā?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Rēzeknē Covid-19 konstatē vācietim, kurš atbraucis darba darīšanās
Kad klapēs robežas ciet? Ja, tās kā pašlaik ir vaļā, tad ne mazums inficēto ielaidīs! Sīkāk...
Sabiedriskās kārtības noteikumi Rēzeknē: Dome ievieš jaunus grozījumus
Ha haa...Šim indivīdam prioritāte - "pakaļu" apspriešana!!!))) Sīkāk...
Vairākām Rēzeknes ielām tiks veikta virsmu apstrāde
Prātiņ, nāc mājās! Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top