Otrdiena,
12.Novembris 2019
Vārda dienas: Kaija, Kornēlija, Зиновий, Артем, Марк, Елена Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Kultūra

Lūznavā skatāma lietuviešu mākslinieku pāra izstāde

21.03.2017
No 17. marta līdz 1. maijam Lūznavas muižā skatāma divu ievērojamu lietuviešu mākslinieku – Mikalojus Povila Viluša (Mikalojus Povilas Vilutis) un Nijoles Vilutienes (Nijole Vilutiene) grafikas darbu izstāde “Viens mākslinieku pāris – divi laikmeti”.
M. P. Vilutis dzimis 1944. gadā Viļņā skulptores Emīlijas Ļobītes-Vilutienes un gleznotāja Jona Viluša ģimenē. Viļņas Mākslas akadēmijā studējis arhitektūru un grafiku, bijis Viļņas Mākslas akadēmijas Grafikas katedras pasniedzējs, profesors. 2004. gadā apbalvots ar Lietuvas nacionālās kultūras un mākslas prēmiju.

N. Vilutiene dzimusi 1949. gadā Ukmerģē, beigusi M. K. Čurļoņa mākslas skolu, pēc tam Viļņas mākslas institūta grafikas specialitāti. Ir Lietuvas Mākslinieku savienības locekle. N. Vilutiene ir līnijas meistare un liriķe. No līnijas un tās variācijām māksliniece veido pati savu pasauli.


Mākslinieki regulāri veido personālizstādes un piedalās grupu izstādēs kā Lietuvā, tā ārvalstīs (ASV, Japānā, Argentīnā, Krievijā, Austrālijā, Vācijā u.c.). M. P. Vilušs ir profesors, daudzkārtējs balvu ieguvējs un prēmiju laureāts, bijis mācību spēks Viļņas Mākslas akadēmijā. Abu mākslinieku darbi atrodami gan muzeju, gan privātajās kolekcijās visā pasaulē.

Lietuviešu mākslas kritiķis Vids Poškus (Vidas Poškus) par māksliniekiem saka: “Par tandēmu šis pāris nav nosaukts nejauši. Tā jau ir noticis, ka abu mākslinieku māksla ir tuva un radniecīga. Abi laulātie ir beiguši grafikas studijas, daudzi viņu darbi pārstāv tradicionālās grafikas tehnikas (viens – vairāk serigrāfiju, otrs – sauso adatu). Abi daudz zīmē un pat glezno, izmanto kolāžu, digitālo grafiku un citus papildus veidus.


Par grafisko M. P. Viluša un N. Vilutienes kopību liecina arī cītīga melnās līnijas, kā svarīgākā izteiksmes līdzekļa, propagandēšana. Līdzīgas tēmas –  personiskie cilvēka (vienā pusē vīrieša, otrā – sievietes) pārdzīvojumi. Mikaloju interesē vīrieša, kas ar savu ķermeni un iekšieni sajūt novecošanās procesus, problemātika. Nijole iedziļinās emocijās, sievišķību un dabas noslēpumus pētošās sievietes pasaulē.

Daudzos aspektos līdzīga, tomēr ar dažām būtiskām iezīmēm Vilušu māksla atšķiras. Šīs atšķirības varētu formulēt ar renesanses un baroka kategorijām.

Var apgalvot, ka Vilutis pārstāv renesansi, bet Vilutiene – baroku. Viluša daiļrade ir lineāra, plakana, slēgtas formas, daudzpusīga, lietiski skaidra. Vilutienes glezniecība – dziļa, atklātas formas, vienota no kompozīcijas skatu punkta, relatīvi runā par lietisko attēlojumu.”
Rezekneszinas.lv 


Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Rēzeknes dome Ziemassvētku rotājumu iegādei plāno iztērēt līdz 24 200 eiro.
Apspriest
Aptauja
Vai Jūs apmierina Rēzeknes slimnīcas medicīniskā aprūpe?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
No nākamā gada Rēzeknē sabiedriskās vietās varēs lietot alkoholu
Pēdējā atkāpe - Rēzeknē nav noteikts šāds aizliegums. Līdz ar to Rēzeknē no 1.janvāra nekas nemainās. Neveiksmīgs virsraksts. Sīkāk...
No nākamā gada Rēzeknē sabiedriskās vietās varēs lietot alkoholu
It kā šī atļauja kaut ko mainīs?! Kā lietoja alkoholu līdz šim sabiedriskajās vietās, tā arī turpinās to darīt. Sīkāk...
Mobilais mamogrāfs 13.jūlijā būs Maltā
jau jaunais gads klauvē pie Maltas a te vēl raksts par mamografu Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top