Svētdiena,
5.aprīlis 2020
Vārda dienas: Aivija, Vidaga, Vija, Лидия, Мария Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Kultūra

Lūznavā skatāma lietuviešu mākslinieku pāra izstāde

21.03.2017
No 17. marta līdz 1. maijam Lūznavas muižā skatāma divu ievērojamu lietuviešu mākslinieku – Mikalojus Povila Viluša (Mikalojus Povilas Vilutis) un Nijoles Vilutienes (Nijole Vilutiene) grafikas darbu izstāde “Viens mākslinieku pāris – divi laikmeti”.
M. P. Vilutis dzimis 1944. gadā Viļņā skulptores Emīlijas Ļobītes-Vilutienes un gleznotāja Jona Viluša ģimenē. Viļņas Mākslas akadēmijā studējis arhitektūru un grafiku, bijis Viļņas Mākslas akadēmijas Grafikas katedras pasniedzējs, profesors. 2004. gadā apbalvots ar Lietuvas nacionālās kultūras un mākslas prēmiju.

N. Vilutiene dzimusi 1949. gadā Ukmerģē, beigusi M. K. Čurļoņa mākslas skolu, pēc tam Viļņas mākslas institūta grafikas specialitāti. Ir Lietuvas Mākslinieku savienības locekle. N. Vilutiene ir līnijas meistare un liriķe. No līnijas un tās variācijām māksliniece veido pati savu pasauli.


Mākslinieki regulāri veido personālizstādes un piedalās grupu izstādēs kā Lietuvā, tā ārvalstīs (ASV, Japānā, Argentīnā, Krievijā, Austrālijā, Vācijā u.c.). M. P. Vilušs ir profesors, daudzkārtējs balvu ieguvējs un prēmiju laureāts, bijis mācību spēks Viļņas Mākslas akadēmijā. Abu mākslinieku darbi atrodami gan muzeju, gan privātajās kolekcijās visā pasaulē.

Lietuviešu mākslas kritiķis Vids Poškus (Vidas Poškus) par māksliniekiem saka: “Par tandēmu šis pāris nav nosaukts nejauši. Tā jau ir noticis, ka abu mākslinieku māksla ir tuva un radniecīga. Abi laulātie ir beiguši grafikas studijas, daudzi viņu darbi pārstāv tradicionālās grafikas tehnikas (viens – vairāk serigrāfiju, otrs – sauso adatu). Abi daudz zīmē un pat glezno, izmanto kolāžu, digitālo grafiku un citus papildus veidus.


Par grafisko M. P. Viluša un N. Vilutienes kopību liecina arī cītīga melnās līnijas, kā svarīgākā izteiksmes līdzekļa, propagandēšana. Līdzīgas tēmas –  personiskie cilvēka (vienā pusē vīrieša, otrā – sievietes) pārdzīvojumi. Mikaloju interesē vīrieša, kas ar savu ķermeni un iekšieni sajūt novecošanās procesus, problemātika. Nijole iedziļinās emocijās, sievišķību un dabas noslēpumus pētošās sievietes pasaulē.

Daudzos aspektos līdzīga, tomēr ar dažām būtiskām iezīmēm Vilušu māksla atšķiras. Šīs atšķirības varētu formulēt ar renesanses un baroka kategorijām.

Var apgalvot, ka Vilutis pārstāv renesansi, bet Vilutiene – baroku. Viluša daiļrade ir lineāra, plakana, slēgtas formas, daudzpusīga, lietiski skaidra. Vilutienes glezniecība – dziļa, atklātas formas, vienota no kompozīcijas skatu punkta, relatīvi runā par lietisko attēlojumu.”
Rezekneszinas.lv 


Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Rēzeknē 2019. gadā mirstība divreiz augstāka nekā dzimstība.
Apspriest 1
Aptauja
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Latvijā nomirusi sirmgalve, kurai bija Covid-19
ha-ha- nekāda korona viņai nebija, 99 gadi Sīkāk...
Rēzeknes domei ir 64 000 eiro “Open place” rīkošanai
Ārpus savas "derevņas" kino festivāls nevienam nav zināms, pat ne Latgales līmenī. Šķiet, ka neko vairāk par izbraukuma plezīru dažiem Krievijas artistiem un kopēju fotosesiju vietējiem zīmuļiem tas nenozīmē. Ja mūsu varasvīri tā mīl kino, vai nebūtu labāk organizēt izklaides pasākumus pašmāju - Latvijas kino un teātra personībām, kuras šobrīd nedzīvo spoži? Sīkāk...
Daugavpils mērs Elksniņš plāno veidot savu organizāciju
Atradies politikas jauneklis. Kā tomēr derētu 34.gada variants, lai noliktu pie vietas anarhistus, kuri sevi dēvē par demokrātiem. Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top