Ceturtdiena,
14.Novembris 2019
Vārda dienas: Fricis, Vikentijs, Демьян, Иван, Кузьма Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Kultūra

Andrejdiena - laiks pazīlēt!

30.11.2016
Mīļo Andrēj, mīļo Andrēj,

Vīru manim piešķiri!

Ja būs labs, tad pateikšu,

Ja būs ļauns, tad atriebšu.


Šī latviešu tautasdziesma runā par kādu interesantu svinamo dienu, kuru mūsdienās atminās vairs retais.

30.novembris ir Andrejdiena, oficiāli ar šo dienu beidzas veļu laiks.

Gan meitas, gan puiši iet ciemos masku gājienos. Pēdējā diena šajā gadā, kad meitas vēl var gaidīt preciniekus ierodamies.

Latviešu mitoloģijā Andrejdiena pielīdzināta saulgriežiem, kad saules un mēness savstarpējais novietojums dod spēcīgu enerģiju, kas savukārt lieliski noder zīlēšanai un dažādām burvestībām.

Visvairāk ar zīlēšanu nodarbojās jaunas meitas, lai noskaidrotu nākamā vīra vārdu, izskatu, vecumu, mantisko stāvokli utt.
* Jaunavai šajā dienā vajadzēja pagatavot ēdienu, vakarā uzklāt galdu divām personām, novietot pie galda lielu spoguli (gaidāmā ciemiņa vietā) un iedegt pie spoguļa divas sveces. Ap divpadsmitiem naktī apsēsties pie galda un aicināt savu līgavaini piebiedroties. Ticēja, ka spogulī paradīsies līgavaiņa tēls, kurš pavadīs ar savu nākamo sievu sarunās visu nakti līdz saullēktam.

* Lai meiča uzzinātu savu izredzēto, tad Andreja vakarā sēdus gultā jāskaita:
"Svētais Andrej, paklausies,
Ko es šonakt vēlējos:
Redzēt savu mīļāko,
Paša Dieva vēlēto!"
Kas sapnī parādīsies, tas būs īstais.

* Andreja vakarā priekš gulēt iešanas vajaga nobērt zem gultas labību un teikt: "Svētais Andrej, parādi man manu nākamo!" Tad bez vārda runas aizmigt, kas sapņos parādīsies, tas būs izredzētais.

* Ja Andreja vakarā noēd ābolu ar visu kātiņu, tad sapnī redzēs savu nākošo vīru/sievu.

* Andreja vakarā sienā jāiesit nagla. Kas pirmais tur pakārs drēbes, būs meitai nākamais vīrs.

* Andreja naktī jāsaraksta uz papīra gabaliņiem pazīstamo puišu vārdi. Rītā neskatoties jāizvelk kāds papīra gabaliņš. Kura vārdu izvelk, tas būs nākamais vīrs.

Zīlēja arī par nākotni,  vēroja laikapstākļus, piebūra bagātību, veiksmi, ar dažādiem rituāliem aizbiedēja ļaunos garus.

* Ja precēts pāris gribot zināt, kurš no abiem jau nākošā gadā mirs, tad vajagot Andreju naktī iet uz kapiem, nostāties uz krustceļa un skatīties, vai uz kapiem ies vīrs vai sieva. Kuru nu tur redz, tam tanī gadā jāmirst. Bet kas to grib izmēģināt, tam to dienu jāgavē.

* Ko sapņo Andreja nakti, tas piepildās.

* Lai izzinātu, kurš cilvēks ir vislielākais ienaidnieks, Andreja vakarā ēdot vajaga maizes druskas aizbērt azotē un gulēt ejot ietīt tās mutautiņā un palikt pagalvī. Kas druskas sapnī ņems, būs visļaunākais cilvēks.

* Vīram vai sievai, kas labi nesatiek, Andreja vakarā jākāpj tādā kokā, kas aug ūdens malā, un tad jāskatās ūdenī. Ja tur ierauga savu otru pusi, tad tā tai gadā mirs.

* Kādi Andreji, tāda visa ziema. Ja Andrejos salst - ziemā sagaidāms stiprs sals. Ja līst - ziema būs maiga un atkušņaina. 

* Ja ap Andrejiem skaidras pilnmēness naktis, tad ziema būs sniegaina, bet maijs silts un lietains.

* Vēji iezīmē valdošos ziemas vēju virzienus un šīs dienas ir durvis ziemas vējiem, kas atnes turpmāko mēnešu galvenās tendences.
Rezekneszinas.lv 


Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Rēzeknes dome Ziemassvētku rotājumu iegādei plāno iztērēt līdz 24 200 eiro.
Apspriest
Aptauja
Vai Jūs apmierina Rēzeknes slimnīcas medicīniskā aprūpe?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
No nākamā gada Rēzeknē sabiedriskās vietās varēs lietot alkoholu
Pēdējā atkāpe - Rēzeknē nav noteikts šāds aizliegums. Līdz ar to Rēzeknē no 1.janvāra nekas nemainās. Neveiksmīgs virsraksts. Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top