Ceturtdiena,
22.augusts 2019
Vārda dienas: Everts, Rudīte, Алексей, Дмитрий, Фотий, Матвей, Антон Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Kultūra

Franča dienas svinības

14.10.2016
Raiņa vārdiem runājot, Francis Trasuns bija pirmais latgalietis, kas meklēja un atrada ceļu uz saprašanos starp divām šķirtām mūsu tautas daļām. Savā skaidrā un gaišā politiskā gaitā viņš vienmēr tuvāk nāca tautas plašai masai un viņas dvēselei; tika arī viņš demokrātiskāks un progresīvāks. Tāda gaita dota tikai retam.

 

 

   

Francis Trasuns jāpiemin ar lepnumu, ar pateicību un jācildina viņa nopelni Latgales labā. Viņš bija pirmais lielais latgalietis jau tad, kad ne Latgales, nedz arī Latvijas vēl nebija. Pateicoties viņa pūlēm un cīņai, Latgale izkļuva no Vitebskas guberņas un pievienojās kopējai Latvijas valstij.

Francis Trasuns bija latgaliešu un latviešu kultūras un garīgais darbinieks, valstsvīrs un literāts. Krievijas impērijas I Valsts domes deputāts, Latgales Zemes padomes priekšsēdētājs, Tautas padomes loceklis, Saeimas deputāts.

F. Trasuna galvenais darba lauks līdzās priesterībai bija publicistika. Viņš pats ir atzinies, ka visu laiku karstākā vēlēšanās bijusi pacelt Latgales zemniekus garīgi un materiāli, radīt Latgalē vajadzīgos inteliģences spēkus un apvienot latviešu tautu vienā organismā. Lai šos mērķus sasniegtu, F. Trasuns droši devās dzīves cīņā, lauzdams sev ceļu uz priekšu ar dedzīgiem vārdiem un vēl dedzīgākiem rakstiem dažādos preses izdevumos gan latgaliešu, gan latviešu literārajā valodā. Raksti bija galvenais ierocis, ar kuru varēja karot par tautas labāku nākotni.

Līdz ar izglītības lietām F. Trasuns cēla godā un karsti aizstāvēja arī latviešu valodu, daudz pūļu pielika, lai panāktu valodas viengabalainību, ko lielā mērā traucēja dažādā rakstība (latgaliešiem latīņu burti, baltiešiem – gotu). F. Trasuns ar sirds dedzību iestājās par to, lai visiem latviešiem būtu viena rakstība. 

Priestera amats F. Trausnam ļāva cilvēkus mācīt, dot vajadzīgo padomu, izpildot dienesta pienākumu: „Redzēju vārgus un trūkumā nonākušus cilvēkus savā dzimtajā zemē. Sapratu, ka tai vajadzīgas gaišas galvas un tautai, mūsu zemniekiem – labs padoms un gaisma, bet kā vislabāk pakalpot savai tautai? Kur iet? Un izšķīros par baznīckunga amatu, jo tas vistuvāk tautai.”

Pēc savas dabas F. Trasuns bija stingra rakstura cilvēks, noteikts un nelokāms savā pārliecībā, zināmā mērā pat ietiepīgs – kā visi lieli vīri, kas paši dzīvē lauž sev ceļu uz priekšu, tiek pāri ikvienam šķērslim un nostājas citu priekšgalā par vadoni. Kur daudzi būtu šaubījušies un vilcinājušies, tur F. Trasuns ātri izšķīrās un tikpat ātri padarīja to, kas bija veicams. Viņš necieta nenoteiktību un gļēvulību, bet tos, par kuru spējām bija pārliecināts, labprāt atbalstīja ar savu padomu. Viņš bija taisnīgs un patiess pret katru, necentās nevienam noslēpt patiesību, to vienmēr atklāti pateica acīs, lai arī tā kādam būtu rūgta un nepatīkama. Pret ļauna nodoma cilvēkiem F. Trasuns bija nesaudzīgs, dažreiz pat pārāk nesaudzīgs, un tas viņam sagādāja daudz pretinieku. F. Trasuns labāk lauza, nevis locījās, kad apzinājās, ka taisnība ir viņa pusē.

Š.g. 15.oktobrī plkst. 12 notiks Franča dienas svinības F. Trasuna muzejā " Kolnasāta" .

Muzeja p[ārstāve Inta Deksne stāsta, ka pasākuma laikā skaidrosim ko nozīmē vārds Francis un tā sasaiste ar F. Trasunu, priesteris I. Petrovskis iepazīstinās klātesošos par vārda došanas tradīcijām kristietībā, folkloras kopa " Kolnasāta" dziedās dziesmas, kas sarakstītas par godu F. Trasunam, kā arī dziesmas, kuru tekstu autors ir pats Trasuns, savukārt Gaigalavas pagasta kultūras nama amatierteātris " Apīnis" lasīs F. Trasuna fabulas.
Rezekneszinas.lv


 
Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Katram pirmklasniekam, Rēzeknes pilsētas dome izsniegs dāvanu karti 20 eiro vērtībā, skolas preču iegādei.
Apspriest
Aptauja
Kur Jūs šogad pavadījāt vasaras atvaļinājumu?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Slēgta satiksme Lubānas ielas posmā, Dārzu ielā turpinās remonts
tas tiešām užass- visi šie smalkie akmentiņi izbārstīti pa trotuāriem,šodien nolija lietus, ta tādas peļķes nebij redzētas , kad bija asfalts, a troksnis- it kā pa ielu brauktu ne mašīnas bet NATO tanki, logu neatvērt- graboņa, dārdēšana Sīkāk...
Slēgta satiksme Lubānas ielas posmā, Dārzu ielā turpinās remonts
Vai"vienreiz KNABs šo "bardaku" Rēzeknē nevar pārtraukt. Cik ilgi šīs bezjēdzības ar naudas atmazgāšanu tā turpināsies. Sīkāk...
Slēgta satiksme Lubānas ielas posmā, Dārzu ielā turpinās remonts
Kādam idiotam var ienākt prātā ar asām šķembā biebērt pilsētas galvenās ielas. Kāpēc bartašonoks nebēra tādas līdz savai mājai Vipingā, vai Komunāla ielā, jo tur taču brāļa mišas uzņēmums. Pats optimālākais varinsts lai atmazgātu naudu. Pat uzkāpjot ar kāju caur visām kurpēm dur cauru, un kā jūtas autoriepas. Pa šīm ielam es personīgi netaisos brauk. Mūsu pilsētas vadības alkatībai nav robežu... Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top