Pirmdiena,
16.Septembris 2019
Vārda dienas: Asja, Asnate, Dāgs, Dārgs, Василиса, Петр, Юхим Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Kultūra

“Lielais Pelečāres purvs” – izcila purva aizsardzības teritorija

12.10.2016
“Braucam gar dabas lieguma „Lielais Pelečāres purvs” robežu un aizbrauksim līdz vietai, kur varēs apskatīties daļu no lieguma tuvāk.

Ieiesim nedaudz iekšā un paskatīsimies kas tur ir šobrīd, kad ir rudens un kad daba jau sāk domāt par mieru, bet cilvēki dodas skatīties, kādas dabas veltes te ir lasāmas,” vezdama pa šauriem meža ceļiem raidījuma „Pa dobys stygom pi myusim Latgolā” veidotājus, stāsta Dabas aizsardzības pārvaldes vecākā eksperte Dace Vasiļevska.

Lielajā Pelečāres purvā izveidots dabas liegums kā aizsargājama dabas teritorija, bet teritorijas ziemeļrietumu daļā ir izveidots arī mikroliegums. Mikroliegums šeit noteikts, lai aizsargātu medņu riestu un nodrošinātu šīs putnu sugas dzīvotni. Kopumā šeit ir 5000 ha liela īpaši aizsargājamu biotopu platība. Lielākā daļa no šīs platības ir neskarti augstie purvi, kurus aizsargā starptautiskā Ramsāres vides aizsardzības konvencija.

Šajā teritorijā dzīvo arī daudzas citas aizsargājamu un īpašu putnu sugas. “Šeit ir arī nozīmīgas dzīvotnes apodziņam, vairākām pūcēm un arī plēsējputnu sugām,” stāsta Dace Vasiļevska.

Lielais Pelečāres purvs atrodas Krustpils, Riebiņu, Varakļānu un Līvānu novadu teritorijās. Šogad purvā sastopamo ogu raža ir samērā slikta, un pateicoties šim faktam cilvēka ietekme uz šo aizsargājamo teritoriju šoruden ir neliela.

Daugavpils universitātes zinātnieki šai teritorijai pavisam nesen ir izstrādājuši dabas aizsardzības plānu.

“Ar šī plāna palīdzību mums ir iespēja tālāk rīkoties, jo tas mums palīdzēs saprast, vai šeit ir nepieciešama tūrisma infrastruktūra, biotopu atjaunošanas pasākumi, kritalu radīšana vai labāku apstākļu izveidošana augu un putnu sugām,” izrādīdama Pelečāres purva takas, stāsta Dace Vasiļevska.

Viens no šī dabas aizsardzības plāna autoriem ir Daugavpils Universitātes pētnieks Uldis Valainis. Viņš piebilst, ka pēdējos gados Latvijā šādi dabas aizsardzības plāni tiek izstrādāti samērā bieži, bet ir daudzas teritorijas, kurām šāda dabas vērtību inventarizācija vēl nav notikusi.

Uldis Valainis atklāj, ka Lielajā Pelečāres purvā kopumā ir konstatētas 55 īpaši aizsargājamas augu un putnu sugas.

Apmeklējot šo teritoriju nevajadzētu aizmirst, ka teritorija ir aizsargājama un to uzrauga Dabas aizsardzības pārvaldes inspektori.

Vairāk par Lielo Pelečāres purvu klausieties raidījumā „Pa dobys stygom pi myusim Latgolā”:

Radio raidījumu “Pa dobas stygom pi myusim Latgolā” klausieties ceturtdienās plkst. 16.50 “Divu Krastu radio” (ar atkārtojumu piektdien plkst.18.50), kā arī
plkst. 11.25 “Latgales radio” (atkārtojums piektdien 16.50) vai visus raidījumus arī internetvietnēwww.pimyusimlatgola.lv

Informāciju sagatavoja:
Producentu grupa “Lietišķā Latgale”


Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Katram pirmklasniekam, Rēzeknes pilsētas dome izsniegs dāvanu karti 20 eiro vērtībā, skolas preču iegādei.
Apspriest
Aptauja
Kur Jūs šogad pavadījāt vasaras atvaļinājumu?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Rēzekniešus aicina piedalīties protesta zibakcijā pie domes
20 gabali, kopā ar pieturā stāvošiem. Sīkāk...
Latgola šudiņ - vaicuojumi, kas juorysyna
Nui, golvonuo problēma ir volūda! Mēs varam byut plyki, vergi, bez dorba, nabadzeigi, vysu izpuordavuši svešinīkim, bet juoceinās par volūdu! Tei ir latgalīšu miseja i vīneiguo jāga! Sīkāk...
Latgola šudiņ - vaicuojumi, kas juorysyna
Latvijā galvenā problēma - latviešu valoda, Latgalē - latgaļu volūda , citu problēmu nav Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top