Sestdiena,
21.Septembris 2019
Vārda dienas: Mariss, Matīss, Modris, Лукьян Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Kultūra

Ivars Štubis par mūziku latvisko identitāti Austrālijā

12.08.2016
Šovasar Latvijā kārtējo reizi Latvijā viesojas jaunais mūziķis no Austrālijas – Ivars Štubis. Ivars dzimis latviešu ģimenē, tāpēc ne latviešu valoda, ne kultūra, ne folklora viņam nav sveša.

Šoreiz mūziķis Latvijā ieradies, lai apciemotu radiniekus un uzstātos vairākos pasākumos, vienā no tādiem Ivaru Štubi satikt izdevās arī raidījuma „Pi myusim Latgolā” veidotājiem.
Otrā pasaules kara laikā Ivara vecvecāki izceļoja uz Angliju, no kurienes tālāk nokļuva Austrālijā, kur, savukārt, dzimis pats Ivars Štubis. Neskatoties uz to, ka pirmo reizi uz Latviju Ivars Štubis bija atbraucis vien 2013. gadā, viņam un viņa ģimenei Latvija vienmēr ir bijusi tuva sirdī. Jau no bērnības Ivars Štubis runā latviešu valodā, apmeklējis latviešu skolu. Pašlaik viņš aktīvi iesaistās Austrālijas latviešu sabiedriskajā dzīvē, dzied, spēlē ģitāru un sacer dziesmas. Tāpat Ivars Štubis pats rada savdabīgas latviešu un latgaliešu tautasdziesmu apdares, kuras Latgales auditorijai bija iespēja dzirdēt festivālā „Muzykys skrytuļs” Daugavpils novada Līksnā.

„Austrālijā nav īpaši daudz latviešu, bet tur ir ļoti aktīva sabiedrība, īpaši Sidnejā. Melburnā un Adelaidē arī ir aktīvi cilvēki, kas rīko koncertus. Es pats esmu no Sidnejas. Šoreiz atbraucu apciemot radus un uzstāties dažādās vietās – „Muzykys skrytuļs” un Rīgā, arī citos festivālos.” Stāsta mūziķis Ivars Štubis.

Runājot par saviem vecvecākie, kas savulaik izceļoja no Latvijas, Ivars Štubis pastāstīja, ka liela daļa viņa senču un radu ir nākuši no Vidzemes. Viņa saknes meklējamas arī Latgalē.

Ivars Štubis izpilda arī dziemas latgaliski: „Lielāko daļu vasaras Austrālijā mums latviešiem ir vasaras vidusskola. Katru gadu janvārī netālu nu Adelaides mums ir Annas Zviedres Vasaras vidusskola. Tur vairākas reizes ir bijis Artūrs Uškāns. Viņš atveda daudzas latgaļu dziesmas un iemācīja mums. Tad es mazliet iemācījos, kā dziedāt latgaliski. Katru gadu organizatori aicina kādu citu personību – mūziķi, kordiriģentu piemēram. Katru gadu notiek arī Latviešu kultūras dienas Austrālijā. Tur arī tiek aicināti mūziķi un kolektīvi no Latvijas. Tur bija „Laimas muzykanti”, un viņus sāka aicināt arī uz vasaras vidusskolu.”

Izrādās, ka vasaras vidusskolā Austrālijas latviešu bērni un jaunieši apgūst latviešu valodu, vēsturi, iepazīst kultūras vērtības un nemateriālo mantojumu. Dalībnieki tiek dalīti interešu grupās. Neiztikt arī bez dziesmu vakariem.

Ivars Štubis atklāja, ka viņa ģimenē esot bijušas sarunas par atgriešanos Latvijā, tomēr padomju politiskās iekārtas dēļ, tāda iecere apslāpa. Tomēr pats Ivars ir apņēmības pilns un norāda, ka daļu no savas dzīves noteikti pavadīs Latvijā. Tāpat Ivars atzīst, ka runājot par Latviju, Austrālijas latviešiem uz acīm vienmēr esot bijušas rozā brilles. Pēc Ivara domām, esot prom no dzimtenes izveidojas spēcīgāka piederības sajūta tai.

Atļāvāmies arī pajautāt, kādi stereotipi Austrālijā valda par latviešiem, Ivars Štubis gan apgalvo, ka Austrālijas multikulturālajā vidē latvieši nemaz tik ļoti neizceļas, bet, protams, valda tradicionālie uzskati, ka latvieši ir kartupeļu ēdāju un dziedātāju tauta. Bet kā nu nē, ja pats Ivars Štubis lielās, ka arī viņa mugursomā vienmēr līdzi ir dziesmu klade.

Informāciju sagatavoja:
Producentu grupa “Lietišķā Latgale”
Rezekneszinas.lv

Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Katram pirmklasniekam, Rēzeknes pilsētas dome izsniegs dāvanu karti 20 eiro vērtībā, skolas preču iegādei.
Apspriest
Aptauja
Kur Jūs šogad pavadījāt vasaras atvaļinājumu?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Ēterā savu skanējumu sāk raidījums “Ar atgriešanos”
S vazvraščeņijam, Teņis! Sīkāk...
Latgola šudiņ - vaicuojumi, kas juorysyna
Kamdeļ školos, a na skūlos????munuprot to lobok skan...tai ko vinis Latgaļišu volūdis nimoz nav....kotra puse runoj sovodok. Sīkāk...
Latgola šudiņ - vaicuojumi, kas juorysyna
Lai tā arī būtu,bet man tomer tas angliskojums vai vāciskojums labak patik ....nekā tavs krieviskojums..... Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top