Pirmdiena,
19.augusts 2019
Vārda dienas: Imanta, Melānija, Михаил, Макар, Архип Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Komercinformācija

Pārbaudi redzi!

09.11.2018
Kas ir katarakta?Katarakta ir lēcas apduļķošanās, kas ir visbiežākais akluma cēlonis pasaulē. Pēc Pasaules Veselības Organizācijas datiem 51% no akluma cēloņiem ir katarakta. Lēca atrodas aiz zīlītes. Tā laiž cauri gaismas starus un lauž tos, lai tie nonāktu pareizajā vietā tīklenē, kur gaisma tiek pārveidota nervu signālos, kas tālāk tiek novadīti līdz smadzenēm. Lēcai jābūt ideāli dzidrai, lai labi veiktu savu funkciju. Katarakta parasti parādās cilvēkiem, kas vecāki par 60 gadiem, bet var rasties arī agrākā vecumā. Cilvēkam novecojot, acīs notiek izmaiņas, tiek traucēta vielmaiņa, kas izraisa lēcas apduļķošanos. Vecums nav vienīgais faktors, kas ietekmē kataraktas attīstību. Medikamentu lietošana, piemēram, glikokortikoīdi, spēj izraisīt kataraktas attīstīšanos. Turklāt ir pierādīts, ka smēķēšanas, cukura diabēts, narkozes un ultravioletā starojuma ilgstoša ietekme, veicina lēcas apduļķošanos.

Kā izpaužas?

Pirmais, par ko sūdzas pacienti – redzes pasliktināšanās. Tiem, kam attīstās katarakta, atzīmē, ka skats uz pasauli esot it kā “cauri netīram logam”, it kā viss būtu “miglā tīts.”
Dubultošana, kas novēro tikai vienā acī

Pasliktināta redze tumsā, kas rada grūtības braukt ar mašīnu vakaros un naktīs.

Acs paliek jūtīgāka pret gaismu.

Bieži jāmaina brilles, jo ātri mainās lēcas optiskais stiprums

Krāsas vairs nav tik spilgtas.

Ārstēšana

Diemžēl cilvēki pie ārsta savlaicīgi nevēršas, tas ietekmē turpmāko ārstēšanas iznākumu. Bijuši arī tādi gadījumi, kad cilvēks atnāk pirmo reizi pie acu ārsta, dzīvojot ar redzes traucējumiem pat 10 gadus.

Neviens medikaments nevar pārveidot apduļķotu lēcu par dzidru. Vienīgais ārstēšanas veids kataraktas gadījumā ir operācija – nomainot dabīgo apduļķoto lēcu pret mākslīgo. Ne vienmēr var solīt katram pacientam pirms operācijas, ka redze kļūs ideāla, jo katarakta var nebūt vienīgais iemesls, kāpēc cilvēks slikti redz. Ja pacientam ir arī tīklenes deģenerācija, vai glaukoma, vai viss kopā, tad tas var ietekmēt operācijas iznākumu un pēcoperācijas periodu. Pirms operācijas lēcas apduļķošanās dēļ nevar izvērtēt visas acs struktūras pilnvērtīgi.

Pirms operācijas pacientam pārbauda ne tikai redzi, bet izmēra arī dažādus acu parametrus, lai aprēķinātu, kāda tieši mākslīgā lēca ir nepieciešama konkrētam pacientam.

Kataraktas operācijas laikā, pacientam vairākumā gadījumu tiek veikta vietējā anestēzija (pacients ir pie samaņas). Galvenais pacienta uzdevums ir mierīgu gulēt uz muguras, un klausīties, ko saka ķirurgs. Piemēram, paskatīties ar acīm pa labi vai pa kreisi. Standarta situācijā operācija ilgst 15 minūtes, bet var būt arī ilgāk par 1 stundu, ja ir sarežģītāka. Gandrīz visos gadījumos pacients var doties mājās tajā pašā diena, kad tika veikta operācija.

Pēc operācijas, pirmajās dienās, pacients var sūdzēties par vieglu niezi un diskomforta sajūtu, it kā acī iekritusi skropsta. Tas ir normāli, jo tikko bija ķirurģiska iejaukšanās. Pēc operācijas ārsts rekomendēs acu pilienus, kurus jālieto pēc shēmas, lai sadzīšanas process būtu ātrāks un inficēšanās risks būtu mazāks. Ja pirms operācijas lietoja pilienus pret glaukomu, tad būs jāturpina pilināt arī pēc operācijas. Galvenais ir ievērot saaudzējošu režīmu, ko izstāstīs ārsts. Sadzīšanas process ilgst vidēji 4-8 nedēļas. Šajā periodā nedrīkst celt smagus priekšmetus un strauji noliekties uz priekšu.
Sākumā ir ieteicams lietot saulesbrilles, lai pasargātu acis no vēja un putekļiem. Nav ieteicams iet pirtī un peldēties.  Pārsēju noņem uzreiz pēc mājās atnākšanās. Ārsts rekomendēs atnākt uz pārbaudi, lai pārliecinātos, ka operācijas rezultāts ir labs un nav nekādu sarežģījumu.

Kad labāk operēties? Ziemā vai vasarā?

Katarakta jāoperē tajā brīdī, kad tā sāk traucēt cilvēkam ikdienā (skatīties televizoru, lasīt, braukt ar mašīnu u.t.t.), neatkarīgi no gadalaika. Kataraktu operē visos gadalaikos, bet galvenais, kad pacienta vispārējais stāvoklis to atļauj. Daži pacienti, dzirdot vārdu “operācija”, uzreiz izjūt bailes un kategoriski atsakās no ārstēšanas. Katarakta pati nevar izzust, gluži pretēji, tā var tikai attīstīties tālāk, rezultātā pacients var zaudēt redzi. Pacientam svarīgi saprast – jo vēlāk pacients piekrīt operācijai, jo grūtāk operēt kataraktu, jo lielāks komplikāciju risks operācijas laikā, jo sliktāks rezultāts.

Kā aizsargāt savu redzi?

Jālieto saulesbrilles, kad iesiet saulainā laikā ārā. Ja Jūs smēķējat, tad ir jāatmet šis kaitīgais ieradums. Vairākos pētījumos apgalvo, ka dažādi ēdieni var samazināt kataraktas attīstības risku. Ieteikts ēst zaļo lapu dārzeņus, augļus un citus ēdienus, kuri satur antioksidantus.  Ievērojot šīs rekomendācijas, katarakta sāk attīstīties vēlāk. 
Labāk vēl vienu reizi aiziet pie ārsta, nekā ielaist slimību. Ja Jums ir vairāk nekā 60 gadi, tad obligāti jāpārbauda acis pie oftalmologa, kā minimums, 1 reizi gadā. Vairāku acu slimību ārstēšana agrīnajās stadijās var saglabāt Jums redzi.  


AIWA Clinic:

Maskavas iela 241, Rīga
Tel. +371 67799100, +371 20022581
info@aiwaclinic.lv • www.aiwaclinic.lv  Autors : Maksims Tjurins


Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
"Zaļā tirgus" pārvešana un uzstādīšana Ziemeļu rajonā rēzekniešiem izmaksāja nepilnus 44 tūkstošus eiro.
Apspriest 1
Aptauja
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Aktuālas vakances uz 12.08.2019
Kāpēc neraksta cik ta verģiem maksā...
Sīkāk...
Latgales kongresa simtgades piemineklis Rēzeknē nonācis pabērna lomā
Ātrāk to aļošas falassu nojauktu. Riebjas. Sīkāk...
Pošvaldeibu reforma: Voi Varakluoni atsagrīssīs Latgolā?
Elementāri. Varakļānu deputāti domē ir deleģēti pārstāvēt varakļāniešus. Paprasi deputātiem vai viņi ir par Madonu vai Rēzekni. Gandrīz visi Varakļānu novada deputāti ir par Madonu. Un tieši tāpat domā viņu vēlētāji. Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top