Piektdiena,
29.maijs 2020
Vārda dienas: Maksis, Raivis, Raivo, Охрим, Касьян, Модест, Александр Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Bizness

Bizness Rēzeknē uz iznīkšanas robežas?

08.03.2017
Valstī jau vairākus gadus ir krīze, neskatoties uz to, ka daudzi politiķi un nozaru pārstāvji teic, ka nu esam veiksmīgi tikuši pāri krīzei, situācija, ko ik dienu redzam Latgalē, ir skarba un nepatīkama. Viss liecina, ka situācija pasliktinās - iedzīvotāji aizbrauc, rūpnīcās notiek resursu optimizācija, uzņēmumi tiek likvidēti..

Rēzeknē, piemēram, arī uzņēmējdarbības nozare piedzīvo krīzi – apgrozījums krītas, iedzīvotāju pirktspēja un darbinieku atalgojums mazinās. Ikviens uzņēmums ar to ir saskāries. Nevar atrast nevienu tirdzniecības vietu, kur nebūtu samazinājies pircēju skaits.
 
Nedrīkst aizmirst arī 2016.gada nogalē radīto situāciju – nodokļu reformas, izmaiņas mikro uzņēmumu likumā, kuru rezultātā daudzi simti uzņēmumu beidza savu pastāvēšanu.

Tie, kuri spēja eksportēt savu ražoto produkciju uz ārzemēm, vai arī kuri piesaista investoru naudu, ir pieskatāmi pie tās kategorijas, kas tik sāpīgi neizjūt krīzes radītās sekas.
 
Par veiksmīgākajiem uzņēmumiem, kuru uzņēmējdarbības attīstību izmaiņas likumos nav ietekmējuši, varētu saukt tos uzņēmumus, kuri ir vai nu atkarīgi no Eiropas Savienības naudas vai arī ar pašvaldībām saistīti uzņēmumi un prata laicīgi pie tām „piesūkties”.
 
Tā ir pavisam cita pasaule ar pavisam citiem likumiem. Tā ir pasaule, kur tikai pie varas pietuvinātie uzņēmumi uzvar iepirkumos un visos pašvaldības rīkotajos konkursos.
 
 
Statistika
 
Jau šajos pāris mēnešos no 2017.gada janvāra ir likvidēti 28 uzņēmumi, to vietā stājušies 20 citi uzņēmumi.
 
Ņemot vērā dažādas grūtības, ar kurām saskaras uzņēmējs, nav jābrīnās, ka 2016.gadā Rēzeknē tika likvidēti 136 uzņēmumi, savukārt to vietā radās vien 86, arī 2015.gadā bija tāda pat tendence, tika likvidēti 115, bet atvērās 108 uzņēmumi.
 
Savukārt aplūkojot mazliet senākus datus situācija ir savādāka, piemēram, 2009.gadā tika likvidēt 49 uzņēmumi, bet to vieta radās uz pusi vairāk (100) jaunu, strādāt gribošu uzņēmumu. Tikpat pozitīva tendence bija arī 2010.gadā, kad tika likvidēti par 30 uzņēmumiem mazāk nekā atvērti, attiecīgi – 89 un 119.
 
Apskatot Lursoft statistikas datus, vismazākais uzņēmumu skaits uz vienu iedzīvotāju ir tieši Rēzeknē - 0,06.
 
Salīdzinājumā ar citām Latvijas lielākajām pilsētām, Rēzekne ierindojas septītajā vietā.
 
Publiski pieejamie dati liecina, ka kopumā Latgales reģionā 2015.gadā darbojās šādi uzņēmējdarbības veicēji:
Pašnodarbinātās personas - 10 138
Zemnieku un zvejnieku saimniecības - 2 281
Individuālie komersanti - 1 392
Komercsabiedrības (tirgus sektors) - 5 266
Komercsabiedrības (ārpus tirgus sektors) - 18
Fondi, nodibinājumi un biedrības - 1 034
Valsts budžeta iestādes - 15
Pašvaldību budžeta iestādes – 145
 
 
Savukārt situāciju Rēzeknē var attēlot šādi:
Uzņēmējdarbības veids
2009.gads
2010.gads
2015.gads
Pašnodarbinātās personas
810
775
865
Individuālie komersanti
186
184
163
Komercsabiedrības
763
760
903
Zemnieku un zvejnieku saimniecības
14
15
9
 
 
 
Neskatoties uz to, ka situācija Rēzeknē rāda, ka uzņēmējdarbība nav spīdoša, Rēzeknes pilsētas pašvaldība plāno realizēt sešus miljonus eiro vērtu rūpniecības kompleksa izbūvi.

Tas paredz rūpniecības kompleksa uzbūvi ar ražošanas korpusu, kā arī administratīvi saimnieciskās ēkas, palīgtelpu, tehnisko telpu un piebrauktuvi.
 
Tehniskā projekta autore ir Madonas SIA "Ceturtais stils". Saskaņā ar projektu pašvaldības teritorijā, Viļakas ielā 1, plānots uzcelt rūpniecības ēku 4981 kvadrātmetra platībā un biroja ēku 1802 kvadrātmetru platībā.


Ēkas tiks aprīkotas ar visām nepieciešamajām inženierkomunikācijām - ūdensapgādi un kanalizāciju, apkuri, ventilāciju, elektroapgādi, tostarp būs nodrošināta arī ugunsdrošības sistēma un uzstādīts zibensnovedējs.


Lai nokļūtu šajā teritorijā no Viļakas ielas puses, tiks izveidots 640 metrus garš piebraucamais ceļš ar visu nepieciešamo publisko infrastruktūru - autostāvvietu gan vieglajām, gan kravas automašīnām un apgaismojumu.


Celtniecības darbus plānots pabeigt 10 mēnešu laikā no līguma noslēgšanas brīža, līdz 2017.gada beigām. Projekta paredzamās izmaksas ir līdz 5 552 000 eiro, no kuriem 3,5 miljonus eiro plānots piesaistīt no ES fondiem.
 

Sagatavotās biznesa infrastruktūras nomas tiesības turpmāk izsoles kārtībā tiks piedāvātas komersantiem. Rūpniecības ēkas ir plānotas metālapstrādei, turklāt pašam komersantam būs jāiegulda sava biznesa realizācijā 3,5 miljonu eiro investīcijas. Rezultātā plānots iegūt ne tikai pievilcīgu infrastruktūru, par pieciem hektāriem samazinot vidi degradējošo teritoriju platību, bet arī jaunas darbvietas.


Sazinājāmies arī ar domes pārstāvjiem, lai noskaidrotu, kādi uzņēmumi atradīsies jaunajā kompleksā un ko tie ražos. Šis jautājums ir aktuāls arī rēzekniešiem, jo iespējams tie varētu tur strādāt, taču mēs neko īsti neuzzinājām.
 
Rēzeknes pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks pilsētas attīstības un investīciju jautājumos Aleksejs Stecs saka, pagaidām nav zināms, kādi uzņēmumi tur būs, sākumā ir jāuzceļ, tad ir jāmeklē, kam izīrēt telpas.
 
Arī Rēzeknes pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks Andrejs Rešetņikovs pauž līdzīgu viedokli, ka pagaidām nav zināms, kādi investori būs piesaistīti un ko tur ražos, taču viņš piebilda, kā šāda kompleksa izbūve radīs papildus 200 darba vietas.
 
Diemžēl portālam Rezekneszinas.lv tā arī neizdevās sazināties ar Pilsētas attīstības, infrastruktūras un sabiedriskās kārtības komitejas locekli Aleksandru Irišinu.
 
Arī Rēzeknes speciālās ekonomiskās zonas pārstāvji izteicās, ka pagaidām nav kompetenti atbildēt uz jautājumiem, kas saistīti ar ražošanas kompleksa izbūvi.
 
Tāpēc rēzekniešiem atliek vien pagaidīt kādu laiku, kad tiks uzcelts komplekss, tad kādu laiku pagaidīt, kamēr atradīs uzņēmumi un tad varbūt tiks radītas arī darba vietas, ja viss noritēs veiksmīgi. 
Rezekneszinas.lv

 
Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ

Komentāri (0-2/2)
oi 08.03.2017 13:09
Diemžēl uzņēmumu skaita izmaiņas - nav galvenais rādītājs uzņēmējdarbības izsīkumam. Te ir nepieciešami citi rādītāji, statistikas cipari, Rēzeknes Augstskola gatavo ekonomistus, nu aizņemieties kādu ideju no profesionāļiem.....ja vajadzēja politisku izlēcienu, tad vāji...
Aizdomas 08.03.2017 14:15
Kāpēc jāceļ, ja bijušā Rebir ēka un cehi faktiski stāv tukši? Kārtējā nodokļu naudas izsūkšana un korupcija...
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Koncertzāles “GORS” skatuves remontam tiks tērēti 34 192 eiro.
Apspriest 1
Aptauja
Vai Jūs saņemat valsts pabalstus, saistībā ar COVID 19?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
TOP 20 lielākie nodokļu maksātāji Latgalē
Tiešām, regulāri uzvar miljonu vērtus projektus, bet nav pat divdesmitniekā. Šmaukšanās ar nodokļiem? Sīkāk...
TOP 20 lielākie nodokļu maksātāji Latgalē
es, ka savas pilsētas patriots, vienmēr pozitīvi skatījos uz vietējo uzņēmēju iesaisti pilsētas dzīvē, sak, vietējiem darbs , pilsētai nodokļi.... kur tad Latgalija, kā nekā mēram jārāda piemērs.slimnīcas no slimiem pensionāriem salasa vairāk ka celtniecības firmas. Sīkāk...
Braucot sabiedriskajā transportā, jālieto mutes un deguna aizsegs
Ribakovs tikai slimnīcai prožektoru gaismā maskas "atveda". Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top