Sestdiena,
4.jūlijs 2020
Vārda dienas: Sandis, Uldis, Ulvis, Терентий, Юлиан Apsveic savējos radio "Ef-Ei" ēterā
LV RU
Bizness

Rēzeknes novada saimniecība saņem apbalvojumu par veselīgāko medu

16.09.2016
Latvijas Ārstu biedrība sadarbībā ar Zemkopības un Veselības ministriju piektdien, 16. septembrī, Lendžu pagasta zemnieku saimniecībai “Lapegles” (saimnieki Vitālijs un Sandra Sprūgas) pasniedza apbalvojumu „Veselīgs Latvijas uzturs”.

Augsto apbalvojumu šogad saņēma vien trīs bioloģiskās saimniecības Latvijā – “Lapegles”, kā arī „Atkalas” no Zilupes novada Isnaudas pagasta un „Bagātības” no Krāslavas novada Indras pagasta, informē Madara Bērtiņa, Rēzeknes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste. 
Viesojoties pie saimniecību īpašniekiem, apbalvojumus pasniedza zemkopības ministrs Jānis Dūklavs, Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis un Veselības ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Trupovnieks.

Ārstu biedrības apbalvojums “Veselīgs Latvijas uzturs” ir pateicība Latvijas lauksaimniekiem, zivsaimniekiem un pārtikas ražotājiem par sasniegumiem veselīgu uzturproduktu ražošanā, veselīga uztura lietošanas un veselīga dzīvesveida veicināšanā, par izciliem Latvijā ražotiem uzturlīdzekļiem, ko ārsti iesaka ikdienas vai speciālajā diētiskajā uzturā. Apbalvojums, kura devīze ir „Valetudo Patriae” (Veselība Dzimtenei), sastāv no tēlnieka Jāņa Strupuļa veidotas medaļas, uz kuras redzams medicīnas un veselības dievs Asklēpijs ar savu meitu Higieju, kā arī mākslinieka, profesora Guntara Sietiņa veidots diploms.
 
“Cilvēka veselībai un labai pašsajūtai tikai 15 līdz 20 procenti ir medicīnas nopelns, pats svarīgākais ir elpot tīru gaisu, dzert tīru ūdeni, ēst labu pārtiku un iespējami daudz kustēties,” pastāstīja Latvijas Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis. “Tāpēc ir svarīgi atrast un sumināt tos, kuri audzē vai ražo veselīgu pārtiku un domā par zaļu un bioloģisku saimniekošanu.” Turklāt, kā uzsvēra zemkopības ministrs Jānis Dūklavs, Latvija ir viena no retajām valstīm, kur augsne nav samaitāta tādā apmērā, lai nevarētu saimniekot bioloģiski: “Videi draudzīga saimniekošana ir tas, kā mēs varam izcelties uz visas Eiropas fona.”
 
 
„Lapegles” darbu biškopības nozarē sāka 1991. gadā. Pēc septiņiem gadiem saimniecību no mammas pārņēma dēls Vitālijs Sprūga ar sievu Sandru. Tajā pašā gadā ģimene sākusi saimniekot bioloģiski. Pašlaik īpašnieku pārraudzībā ir vairāk nekā 240 bišu saimes. Tiek ražots gan medus, gan arī biškopības produkcija – propoliss un bišu maize. Pērn tika saražots aptuveni astoņas tonnas medus, no kā lielākā daļa eksportēta uz Dāniju, Vāciju, Beļģiju, Franciju un citām Eiropas valstīm.
 
“Bioloģiski saimniekot ir gan grūti, gan viegli reizē,” teic saimnieks Vitālijs Sprūga. “Priecē tas, ka visu laiku var strādāt dabā un kopā ar dabu, nelietojot pesticīdus un nelejot kukainīšiem uz galvas indi. Taču sarežģījumus rada tas, ka visu laiku jāizvairās no nebioloģiskiem nektāraugiem, tāpēc bites jāpārved uz bioloģiski tīriem laukiem citos Rēzeknes novada pagastos vai blakus novados.” Kā stāsta biškopis, šis gads nav tas ražīgākais, jo pavasaris bija ļoti sauss, bet pēc tam sākās vasaras lietavas. “Pie mums bitēm vismaz bija trīs līdz četras stundas pastrādāt pa dienu, pirms sākās lietus, citur esot lijis no rīta līdz vakaram.”
 
Zināms, ka medus ir veselīgo produktu saraksta augšgalā, taču izrādās, ka arī bišu dzēliens var ārstēt: “Bites dzēliens ir labākās zāles, ja iekož ērce – uzreiz jāizņem ērce un jāuzliek bite, lai iedzeļ. Pārbaudīts, ka tas var paglābt no Laima slimības vai ērču encefalīta,” atklāj saimnieks. Savukārt bišu maize satur pretvēža zāles, kā arī tās sastāvā ir vielas, kas sportistiem palīdz audzēt muskuļu masu.
 
Vitālijs Sprūga stāsta, ka eksportam vispieprasītākais esot monofloras jeb no viena veida augiem ievākts medus, īpaši zeltainais pieneņu un smaržīgais viršu medus. Runājot par nākotnes plāniem, “Lapegļu” saimnieki iecerējuši turpināt attīstīties ārzemju tirgos, kā arī paplašināt telpas medus uzglabāšanai, kas nu jau palikušas par šauru 250 čaklo bišu saimju ienesumam.    
Rezekneszinas.lv


Dalies ar ziņu:
Atgriezties atpakaļ
Pievienot komentāru
Jūsu vārds:
Komentārs:
Foto:
Links uz video (Youtube,Vimeo):

Lasiet vēl
Nedēļas skaitlis
Koncertzāles “GORS” skatuves remontam tiks tērēti 34 192 eiro.
Apspriest 5
Aptauja
Vai Jūs atļaujaties peldēt, atrodoties alkohola reibumā?
Skatīt rezultātus
Jaunākie komentāri:
Sabiedriskās kārtības noteikumi Rēzeknē: Dome ievieš jaunus grozījumus
Tik daudz aizliegumu,bet kad visu nakti blaustiisanaas ,auto riepu kauksana,lamaasanaas,muuzika no katra auto salona savaa zanraa un valodaa,to neviens ne redz ne dzird.....un taa tas ir katru nakti no 22.00 liidz 8 .00,pie nakts alkohola veikala pie Dzetas tirgus,un nevienu domes paarstaavi,ne kaartiibas sargu tas neuztrauc....un mums Pulveza Brieza 29\31ielas iedziivotaajiem neguleejusiem riita jaaiet darbaa. Sīkāk...
Sabiedriskās kārtības noteikumi Rēzeknē: Dome ievieš jaunus grozījumus
Pilnīģi piekrītu. Sīkāk...
Sabiedriskās kārtības noteikumi Rēzeknē: Dome ievieš jaunus grozījumus
Vairāki no punktiem īsti neizskatās pēc cilvēktiesību ievērošanas un ierobežo cilvēku brīvību. Drīzāk pilsētas tēlu bojā Aleksandrs Bartaševičs, piesavinoties naudu.
Kā var aizliegt bērniem spēlēties strūklakā, ja to dara pilnīgi visur?
Vai sportot, ātrāk pārvietoties, izmantojot skrituļslidas?
Cilvēki savā īpašumā var žāvēt veļu, kur vēlas.
Kaut kas absurds!
Sīkāk...
facebook ok draugiem
Top